single

Ograniczenia w Parku Rozrywki Energylandia

Parki rozrywki to świetne miejsce dla każdego, gdzie niezależnie od wieku znajdzie odpowiednią dla siebie atrakcję. Jednak, by park rozrywki kojarzył się z beztroską zabawą i radością to obsługa musi zadbać o bezpieczeństwo poszukiwaczy przygód. W takim miejscu chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę, ale także o bezpieczeństwo. Właśnie, dlatego specjalnie przeszkolona załoga parku ma obowiązek dbania o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i nadzorowanie zachowania klientów. W tym celu służą wprowadzane ograniczenia i normy, których użytkownicy muszą bezwzględnie przestrzegać dla własnego dobra oraz z myślą o innych klientach. 

Barierki

Najczęściej wszystkie atrakcje odgrodzone są od strefy użytkowej siatką lub specjalnym ogrodzeniem, które rozciągają się wokół całej atrakcji lub wejścia. To skuteczne zabezpieczenie, odgrywające ważną rolę szczególnie w przypadku kolejek i roller coasterów. Na takich atrakcjach osiągana jest duża prędkość, co stanowi poważne zagrożenie, gdyby ktoś wszedł na tor w trakcie trwania przejazdu. Tak nierozważne postępowanie może spowodować tragiczny wypadek dla osoby powodującej oraz pasażerów atrakcji. Z tego powodu postawionych barier nie można pod żadnym pozorem przekraczać - niezależnie od tego, czy są to ogrodzenia czy zwykłe linie. Najczęstszą przyczyną wychodzenia poza możliwą granicę przebywania są zagubione przedmioty. Z tego powodu nie należy wnosić na atrakcji przedmiotów, które łatwo zgubić - aparaty, telefony, czapki czy okulary. Obsługa Energylandii po zakończeniu działania atrakcji zbiera porozrzucane przedmioty, które można odebrać później w biurze obsługi klienta bez narażania życia swojego i innych. 

Niski i wysoki

Istnieją atrakcje, które mają ograniczenia wzrostu i to w obie strony. Nie można być ani za niskim ani za wysokim ze względu na bezpieczeństwo. Wynika to z tego, że atrakcje tworzone są dla masy ludzi i nie większość nie ma możliwości zmian parametrów w trakcie użytkowania. Z tego powodu konstrukcje robione są według uśrednionych wyników populacji danego kraju, w zależności, na jaki rynek są produkowane. Każdy użytkownik musi właściwie mieścić się w danej konstrukcji, by cieszyć się bezpieczną zabawą. 

Osoby chore a poszczególne atrakcje Energylandii

Atrakcje parku rozrywki łączą się z prędkością, wysokością i nagłymi zmianami położenia. Z tego powodu istotną rolę odgrywa także zdrowie użytkowników. Park rozrywki nie ma w interesie brania odpowiedzialności za urazy osób nieodpowiedzialnych czy chorych, szczególnie, gdy nie zgłosiły one takiej informacji. Każdy park, w tym także Energylandia, ma informację na temat zakazów i nakazów oraz zagrożeń wynikających z atrakcji dla osób chorych. Przykładowo kobiety ciężarne nie mogą korzystać z większości atrakcji ruchomych i kontaktowych ze względu na stan zdrowie swój i dziecka - jeżeli się decydują to na własną odpowiedzialność.

Chorzy na padaczkę lub choroby układu oddechowego i serca nie mogą korzystać z atrakcji, w trakcie których zachodzą gwałtowne zmiany wysokości, duże prędkości czy pojawia się dym i migoczące światła - mogą one wywoływać ataki choroby, a użytkownicy biorą udział na własną odpowiedzialność. Oczywiście, obsługa parku jest przeszkolona i zobowiązana do udzielenia pomocy w sytuacjach kryzysowych. Jednak park za urazy w takich przypadkach nie ponosi odpowiedzialności, a użytkownicy nie mają podstaw do ubiegania się o odszkodowanie. O ograniczeniach dla chorych informują odpowiednie tablice, regulamin oraz obsługa.